• Nikola Jiráčková

Co si na sebe obléct při portrétním, párovém, těhotenském a rodinném focení?

Dneska bych se ráda pozastavila nad jednou z nejčastějších otázek, kterou od klientů ještě před samotným focením dostávám. A to sice, co si mají vzít na sebe. Pro někoho to může být poměrně jednoduché a hned má jasno v tom, co si obléct. Pro jiné to ale může být otázka několika hodin vybírání vhodného oblečení a kolikrát s nejistým koncem. Rozhodla jsem se tedy zde pro vás kompletně sepsat všechny typy, co mě ohledně vhodného oblečení napadly. Rozdělila jsem to pro vás i podle jednotlivého druhu focení a také podle počasí. Všeobecně ale doporučuji jemnější a sladěné barvy a úplně nejlépe oblečení bez potisků a obrázků, nebo bych alespoň vynechala příliš výrazné a barevné potisky. Jednou z nejdůležitějších věcí ale je, abyste se v oblečení líbili především sami sobě. Pamatujte také, že jde pouze o mé postřehy z pohledu fotografa a vše je hodně individuální.


Co si obléknout u jednotlivého druhu focení?

  1. Portrétní focení

  2. Párové focení

  3. Těhotenské focení

  4. Rodinné foceníPortrétní focení

U portrétního focení máme asi nejvíc možností toho, co na sebe. Vše záleží hlavně na vaší představě, jaký druh fotografií budete chtít. V případě focení v přírodě například u rozkvetlých stromů doporučuji šaty. Na podzim pak vypadají skvěle svetry a jiné pletené kousky. U žen bych se nebála výstřihů, odhalených ramen a zad, rozparků apod. Mužům doporučuji košili, svetr, kalhoty, polo triko nebo klidně obyčejné jednobarevné tričko. Jak jsem psala již výše, zde vše záleží hlavně na vaší představě. Někdo má zájem o fotografie romantičtější, někdo extravagantní a někdo erotičtější. Je dobré zaměřit se i na doplňky - klobouk, baret, náhrdelník, náušnice, u mužů hodinky, apod. Každý doplněk dodá do fotografie něco navíc. Jen opatrně, ať toho není přes příliš. Když fotím portrétní fotografie, zaměřuji se jak na detailní portrét obličeje, tak i na fotografii celé postavy. Hlavně pokud fotíme v nějakém pěkném prostředí. Z tohoto důvodu je dobré myslet i na vhodnou obuv. U žen sandálky, kecky, polobotky, kotníkovou obuv a u mužů v podstatě totéž. Vždy podle toho, co si na focení oblečete.

Protože se jedná o portrét jednotlivce, tak je určitě dobré myslet na kvalitní make-up a pěkný účes. U mužů doporučuji též upravenost vlasů a vousů. Mám v plánu sepsat na toto téma samostatný článek, kde se dozvíte, jak moc je takový make-up důležitý a jak fotografii ovlivní.

U portrétního focení vždy doporučuji vzít si s sebou více outfitů. Vždy se změna oblečení hodí a změní to i celkový vzhled fotografie. Co se převlékání týče, tak snad ještě nikdy nebyl problém najít klidné a soukromé místo na přehození věcí. V případě potřeby mám vždy u sebe deku, kterou můžeme použít jako zástěnu.Párové focení

Obléknout se na párové focení je poměrně jednoduché. Jak žena, tak muž mají spoustu možností, a to jak ve výběru jednotlivého druhu oblečení, tak v barvách. Žena se může obléci do v podstatě jakýchkoliv šatů od krátkých, přes dlouhé, od různě zajímavě zdobených nebo střižených až po úplně obyčejné jednobarevné. Dále je možné volit košile, svetry, různě dlouhé a střižené sukně nebo prostě jen jednobarevné triko s džíny. Fantazii se zde meze v podstatě nekladou. Skvěle vypadají i krajkové kousky a rozhodně bych popřemýšlela i o doplňcích, jako například klobouk, ozdobná čelenka nebo v zimě jiná vhodná pokrývka hlavy. Co se bot týče, tak především proto, že focení probíhá výhradně v exteriéru a hlavně v přírodě, vynechala bych boty na jehlách a podobnou obuv. Určitě doporučuji nějaké pohodlnější obutí, také proto, že se občas kousek přesuneme, tak ať předejdeme případnému zranění. Suprové jsou sandálky, kecky, baleríny a v chladnějším počasí klidně nějakou kotníkovou obuv. Odvážnější si pak můžou na focení obuv sundat (např. při focení na louce, někde u vody, apod.). V případě focení ve městě bych se případně nebála ani těch podpatků.

Mužům bych v tomto případě doporučila košili a kalhoty, a pokud je tepleji, tak klidně bermudy. Také je možné triko nebo svetr s džíny. Vše pak záleží na tom, jaký styl s partnerkou společně zvolíte. Pokud bude mít partnerka šaty, asi by byly vhodnější kalhoty s košilí a v případě, že zvolí sukni nebo džíny s tričkem, tak pak jsou vhodné džíny i pro vás. Pánové to mají s botami podstatně jednoduší. Zde stačí nějaká elegantnější obuv nebo obyčejné kecky podle toho, jaké oblečení zvolí.

V případě tohoto druhu focení doporučuji dbát na sladěnost. Není samozřejmě nutné mít úplně stejnou barvu oblečení, ale je dobré snažit se sjednotit a volit odstíny, které se k sobě hodí (béžová-bílá, šedá-bílá, šedá-černá, černá-bílá,…). Barevných možností je opravdu spoustu a kolikrát spolu vypadají skvěle i barvy, u kterých by to člověk ani neřekl. Protože se jedná o romantické focení, tak bych asi vynechala křiklavé barvy a nějaké velké nebo výrazné potisky či obrázky. Dobré je, si věcí ještě před focením doma vyzkoušet. Stejně jako u focení portrétního si s sebou můžete vzít více outfitů a průběžně je prostřídat. Kolikrát stačí jen změnit košili nebo svetr a pro fotografii to bude hned velká změna.Těhotenské focení

Nejlepší volbou pro těhotenské focení jsou jednoznačně šaty, a to nejlépe dlouhé. Krásně v nich vynikne bříško a zároveň podtrhnout ženskou krásu v tomto neopakovatelném období. Určitě bych se nebála hlubších výstřihů a rozparků. Šaty můžou být jak volnější, tak na tělo. Jen je u druhé varianty potřeba myslet na vhodné (nejlépe bezešvé) spodní prádlo. Také pokud se jedná o šaty s odhalenými rameny nebo s vykrojenými zády je dobré promyslet si, jakou podprsenku si vzít s sebou nebo na sebe. Co se barvy šatů týče, tak zde bych se barvami zase tolik neomezovala. Volila bych sice jedno nebo dvou barevné šaty ale klidně můžou být třeba modré pro blondýnky a červené pro tmavovlásky nebo klidně obráceně. Chci tím jen říct, že u tohoto typu focení nejsou barvy vůbec na škodu, ba naopak. Pokud budete chtít do focení zahrnout i svého partnera, tak bych volila spíš elegantnější oblečení, například polo triko nebo košili, aby se partner ve stylu tolik nelišil.

Dalšími variantami jsou pak v chladnějším počasí delší svetr a v teplejším počasí delší upnutější triko. Určitě bych se vyhnula extrémně volným věcem. Přeci jen nám u tohoto druhu focení jde především o zvýraznění bříška. Pokud bude ale oblečení trochu volnější, tak to není problém. Bříško se zvýrazní i položením rukou. Ještě je možné zvolit košili a odvážnější si pak můžou pod rozepnutou košili obléct klidně i krajkové či jiné pěkné spodní prádlo. Fotografie jsou to sice odvážnější, ale výsledek určitě stojí za to. Barvy bych u tohoto ležérnějšího stylu oblečení volila zase pro změnu jemnější, méně výrazné (béžová, šedá, bílá, černá, světlé pudrové barvy,…) a nekombinovala bych nadměrně velké množství barev. U partnera je ideální v tomto případě zvolit též ležérnější styl oblečení a přemýšlela bych zde i o alespoň malém barevném sladění.

Poslední částí je pak obutí. V případě focení v šatech bývá většinou nejvhodnější být chvilku na boso, jinak stačí obyčejné kecky nebo pak v chladnějším počasí kotníková obuv. U mužů bych pak volila obuv v případě elegantního oblečení nějaké jednoduché šněrovací boty a v případě ležérnějšího stylu pak obyčejné kecky nebo něco podobného.

I u tohoto druhu focení je určitě možné vzít si s sebou více outfitů. Pro převléknutí se vždy najde nějaké soukromější místo. Navíc mám vždy po ruce velkou deku, kterou je možné v případě potřeby využít jako plentu.Rodinné focení

Tady dost záleží na velikosti rodiny. Čím více lidí na focení přijde, tím těžší pak bude se sladit. Nemyslím si ale, že je to u tohoto druhu focení tak důležité jako u ostatních. Pokud se jedná o tříčlennou nebo čtyřčlennou rodinu, tak bych u rodičů postupovala stejně jako u párového focení (tedy určitá barevná sladěnost, jemnější barvy) a děti bych pak oblékla podle dospělých. U dětí bych se v tomto případě nebála i barevnějších věcí (světlá růžová, světlá modrá, světlá zelená). Určitě pozor na příliš křiklavé barvy a i v tomto případě bych se vyhnula velkým potiskům a obrázkům, ačkoli je děti tolik zbožňují. Také je možné pro děti zvolit nějaké doplňky. Pro holčičky třeba sponku nebo ozdobnou čelenku do vlasů a u kluků klidně klobouk. Jak jistě všichni víte, tak děti mají svojí hlavu. Určitě tedy nedoporučuji je do něčeho extrémně nutit, aby pak měli ještě chuť a náladu něco nafotit. U tohoto focení také nabízím možnost více outfitů, ale většinou to není úplně reálné. Děti se rychle unaví a také je to časem přestane bavit, tudíž na výměnu oblečení není tolik času.


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

BLOG